Ile godzin spędzasz przed komputerem? Jak często zdarza ci się czytać w półmroku? To wszystko niekorzystnie wpływa na oczy. Dieta, profilaktyka i badania pomogą utrzymać wzrok w dobrej formie
fit.pl
2009-12-16 00:00
Udostępnij
Jak zadbać o wzrok?

Pomocne dla naszego wzorku są owoce i warzywa zwłaszcza marchewka, która bogata jest w beta-karoten. Warto też uwzględnić w menu produkty bogate w witaminę A (ryby, oleje, wątróbka, jajka) oraz te, które zawierają przeciwutleniacze, głównie witaminę C i E.

Nie strońmy od szpinaku, kapusty, kukurydzy i groszku. Produkty te bogate są w luteinę, która chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Na jej niedobór narażeni są szczególnie osoby palące i borykające się z nadwagą. 

Należy zadbać o higienę pracy - kilka prostych zasad

  • Optymalna odległość oczu od monitora powinna wynosić 40-50 cm. Pamiętajmy, żeby robić sobie dość częste przerwy: zamykać oczy na pięć sekund, skupiać wzrok na odległych przedmiotach, co godzinę robić 5 minutowe przerwy na spacer po pokoju.
  • Zadbajmy o dobre oświetlenie. Oczywiście najkorzystniejsze dla wzroku jest światło naturalne, jednak światło takie nie powinno padać bezpośrednio na ekran. Podczas pracy przy komputerze czy oglądania telewizji powinno palić się światło najlepiej za ekranem.
  • Podczas ręcznego pisania światło powinno padać z przeciwnej strony niż ręka, w której trzyma się długopis.
  • Książki należy trzymać w odległości 40 cm od oczu. Należy wystrzegać się czytania w pozycji leżącej, ponieważ podczas leżenia napinają się mięśnie poruszające gałkami.

Co jednak zrobić, gdy nasz wzrok po kilkugodzinnej pracy jest przemęczony?

Oczy bolą i swędzą, a powieki stają się ciężkie? Można sięgnąć po okład z rumianku albo kroplę ze świetlika. Warto jednak wcześniej skonsultować się ze specjalistą i nie nadużywać ich, ponieważ to tylko pogarsza wzrok.

Najczęściej stosowany jest zimny okład z torebek z herbaty, plastrów ogórka lub rozkruszonych kostek lodu owiniętych w chusteczkę.

Pamiętajmy o tym, że najważniejszy jest odpoczynek. Śpijmy minimum siedem godzin. Przed snem wywietrzmy pokój.

O wizycie u okulisty powinniśmy pomyśleć częściej niż tylko wtedy kiedy zaczyna dziać się coś niepokojącego. Lekarz może zdiagnozować problemy oraz doradzić właściwą metodę leczenia. Badanie ostrości wzroku oraz pola widzenia może pomóc w szukaniu przyczyn obniżonej ostrości wzroku i może zapobiec rozwojowi groźnej choroby.

A na koniec kilka zasad dzięki, którym możesz uniknąć problemów ze wzrokiem:

– nie noś szkieł kontaktowych dłużej niż 12 godzin, gdyż może to spowodować trwałe uszkodzenie wzroku,

– kropli używaj z umiarem, codzienne ich używanie może tylko pogorszyć wzrok;

- pamiętaj też o tym, żeby czytać ulotki kropel do oczu,

– unikaj zanieczyszczonych i zadymionych pomieszczeń.