Sposoby na świąteczną niestrawność

Świąteczne pyszności na suto zastawionym stole skuszą każdego. Niektórzy będą potrafili w porę powiedzieć dość, ale większość z nas prawdopodobnie skończy ze zgagą, wzdęciami lub uczuciem cegły w brzuchu. Jak szybko pozbyć się nieprzyjemnych objawów świątecznej niestrawności?
fit.pl
2015-12-21 00:00
Udostępnij
Sposoby na świąteczną niestrawność

Co roku obiecujemy sobie, że tym razem przy stołach zachowamy umiar. Świąteczne pyszności kuszą jednak tak bardzo, że trudno odmówić sobie dokładki barszczyku, pierogów, kolejnej porcji mazurka czy innych smakołyków. Niestety nasz żołądek ma ograniczoną pojemność. W efekcie przejedzenia organizm zaczyna się buntować. Pojawiają się zgaga, wzdęcia, bóle brzucha, nudności, a nawet biegunka. Objawy żołądkowe po kilku godzinach same powinny minąć, ale w niektórych przypadkach mogą utrzymywać się nawet do dwóch dni. Są jednak sposoby by dobre samopoczucie wróciło wcześniej.

Sposoby na niestrawność:

Na niestrawność najskuteczniejsza będzie kilkugodzinna głodówka. W czasie jej trwania pij dużo wody mineralnej, która oczyści organizm z toksyn. Potem stopniowo sięgaj po lekkostrawne produkty, takie jak warzywa, chude mięso lub ryby. Przez kilka następnych dni lepiej unikać smażonych potrwaw, alkoholu i słodyczy.

Uczucie pełności doskonale złagodzi herbatka z dziurawca, szałwii lub majeranku (łyżkę suszu na szklankę wrzącej wody). Sprawdzą się także kieliszek orzechowej nalewki oraz krople żołądkowe. Na brzuch możesz położyć gorący termofor lub poduszkę eklektryczną. Ich ciepło działa rozkurczająco na mięśnie płaskie brzucha.

Sposoby na zgagę:

Zgaga, czyli cofanie się soków żołądkowych, to chyba najbardziej dokuczliwy objaw przejedzenia. Towarzyszące jej pieczenie w gardle, odbijanie się i ból tuż za mostkiem mogą skutecznie popsuć świąteczny nastrój. Na szczęście dolegliwości można zniwelować „babcinymi sposobami”.

Ulgę przyniesie rozpuszczona w szklance wody łyżeczka sody oczyszczonej lub napar z siemienia lnianego. Dodatkowo poskutkować powinno zjedzenie garści migdałów. Mają odczyn zasadowy i w naturalny sposób neutralizują kwasy żołądkowe.

Sposoby na wzdęcia:

Gdy brzuch napuchnie jak balon ciężko jest się ruszyć zza stołu. Uczuciu wzdęcia sprzyjają ostre dyskusje (gdy dużo mówimy wdychane powietrze gromadzi się w żołądku) oraz tłuste, smażone potrawy.
Skutecznym sposobem na wzdęcia będzie szklanka herbatki z mięty ze szczyptą kminku i kopru włoskiego.

Sposoby na bóle wątroby:

Dolegliwości wątrobowe objawiają się uczuciem gniecenia po prawej stronie brzucha. Pozbędziesz się ich pijąc zioła o działaniu rozkurczowym i żółciopędnym (ziele dziurawca, korzeń mniszka lekarskiego). Pomóc powinny też sok z żurawin (bez cukru) oraz przegotowana woda z cytryną.

Sposoby na biegunkę:

Podczas biegunki pij dużo wody niegazowanej, herbaty (zielonej, miętowej lub rumiankowej). Dodatkowo warto sięgnąć po sok z czarnych jagód lub zioła przeciwbiegunkowe (borówka czernica, kłącze pięciornika, korę dębu, liść mięty). Ważna jest także dieta. Pierwszego dnia postaw na sucharki lub kleik. Unikaj cukru i mleka, które mogą nasilać biegunkę.

Na biegunkę powinien pomóc też masaż brzucha. Kolistymi ruchami (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) masuj okolice pępka, stopniowo zwiększając nacisk. Dzięki temu uspokoisz jelita.

www.zdrowie.fit.pl