W Polsce prawie 16% osób w wieku 60-64 lata dotyka ten problem, a jego skala wzrasta z wiekiem, sięgając ponad 60% w grupie osób powyżej 90. roku życia (dane: PolSenior2 – 2021). Bezzębie to nie tylko trudności z jedzeniem czy mówieniem – to poważny problem, który znacząco wpływa na jakość życia.
Skąd bierze się bezzębie?
Główne przyczyny utraty zębów to zaniedbanie higieny jamy ustnej, niewłaściwa dieta bogata w cukry, palenie papierosów, starzenie się, predyspozycje genetyczne oraz różne schorzenia. Nie bez znaczenia są też wcześniejsze leczenie, takie jak chemioterapia, radioterapia, czy też urazy wynikające z wypadków.
Jak wskazuje lek. dent. Michał Mazurec z Medicover Stomatologia, większość przypadków bezzębia wynika z wieloletnich zaniedbań, a nie nagłych wypadków czy czynników genetycznych. Palenie papierosów, brak dbałości o higienę oraz nieuzupełnianie pojedynczych braków zębowych prowadzi do poważnych konsekwencji. Wraz z wiekiem nasila się problem schorzeń takich jak cukrzyca, osteoporoza czy paradontoza, które również mogą prowadzić do utraty zębów.
Jakie inne czynniki wpływają na utratę zębów?
Próchnica i paradontoza to główne zagrożenia dla zębów. Próchnica niszczy tkanki zębowe, otwierając drogę bakteriom do miazgi, co skutkuje bólem i koniecznością ekstrakcji. Paradontoza natomiast osłabia tkanki utrzymujące ząb w dziąśle, co prowadzi do jego przemieszczania się, a w końcu wypadnięcia.
Nie można zapominać o erozji, spowodowanej działaniem kwasów zawartych w napojach gazowanych i energetykach, oraz atrycji, czyli ścieraniu zębów spowodowanym m.in. zgrzytaniem zębami. W efekcie tych procesów zęby stają się bardziej podatne na uszkodzenia, a w skrajnych przypadkach mogą być tracone.
Czy czas na protezę?
W przypadku bezzębia lub znacznych braków zębowych warto rozważyć wizytę u protetyka. Brak możliwości prawidłowego żucia i spożywania pokarmów prowadzi do problemów zdrowotnych, a trudności z mówieniem mogą wpłynąć na życie społeczne. Protezy zębowe są powszechnym rozwiązaniem w takich przypadkach.
– Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w Polsce jest proteza osiadająca, imitująca naturalne zęby i dziąsła. Chociaż proteza pomaga w codziennym funkcjonowaniu, to nie jest pozbawiona wad. Może wymagać kleju do protez, a jej stabilność i siła żucia mogą być ograniczone – wyjaśnia ekspert z Medicover Stomatologia.
Dobrze dobrana proteza powinna być idealnie dopasowana i nie sprawiać dyskomfortu. Zazwyczaj służy do pięciu lat, po czym należy ją wymienić.
Jak poprawić jakość życia?
Protezy nie tylko przywracają estetykę uśmiechu, ale też pozwalają na normalne żucie. Jednak w przypadku bezzębia protezy osiadające mogą nie wystarczać, ponieważ siły przeżuwania mogą powodować ból i otarcia.
Rozwiązaniem mogą być implanty, które stabilizują protezy i pozwalają na odbudowę funkcji żucia. Metoda All-on-X, oparta na 4-6 implantach, umożliwia stabilizację łuku zębowego i przywraca siłę zgryzu, a jednocześnie jest mniej inwazyjna niż tradycyjna odbudowa na wielu implantach. Dzięki implantom nie tylko poprawia się komfort życia, ale także zapobiega zanikowi kości i zmarszczkom wokół ust.
Profilaktyka ma znaczenie
Bezzębie nie pojawia się nagle – to proces trwający latami. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, regularne wypełnianie ubytków oraz jak najszybsze uzupełnianie braków zębowych. W ten sposób można zapobiec utracie kolejnych zębów i uniknąć konieczności rozważania protez w przyszłości.