Cesarka czy poród siłami natury – co jest zdrowsze dla mamy i dziecka??

Dziewięciomiesięczny okres ciąży musi zakończyć porodem, pytanie tylko jakim: cesarskim cięciem czy siłami natury? Który z nich jest bezpieczniejszy dla mamy i dziecka? Czy odwieczny spór pomiędzy bolesną naturą i nie zawsze szczęśliwą ingerencją człowieka w przyjście na świat dziecka ma szansę kiedyś zakończyć się rozejmem?
fit.pl
2014-01-16 00:00
Udostępnij
Cesarka czy poród siłami natury – co jest zdrowsze dla mamy i dziecka??
aktywnaZwolennicy i przeciwnicy obu porodów od lat nie mogą dojść do porozumienia. Z jednej strony poród naturalny, choć bolesny i traumatyczny, wielu mamom pozwala szybciej wrócić do formy. Cesarskie cieńcie to dla kobiety niezwykłe ułatwienie. Pomaga bezboleśnie powitać dziecko na świecie, ale ma swoje minusy w postaci szwów i dłuższej rekonwalescencji. Wykonany niefachowo może powodować komplikacje zdrowotne u niemowlaka. Co wybrać?

Zanim dziecko pojawi się na świecie, ty zastanawiasz się jak to będzie, gdy zacznie się poród. Jak długo będę rodzić? Jak będzie przebiegał poród? Na te i inne pytania z pewnością twój ginekolog udzieli Ci wyczerpujących odpowiedzi, a nawet jeśli zajdzie potrzeba, od razu zdecyduje, jaki poród będzie dla Ciebie i dziecka bezpieczniejszy. Panie, które noszą okulary i mają dużą wadę wzroku lub poważne problemy z kręgosłupem z pewnością odetchną z ulgą, bo ich pociecha przyjdzie na świat za pomocą cesarskiego cięcia. Gdy jednak lekarz nie widzi przeciwwskazań zdrowotnych, prawdopodobnie czeka Cię poród siłami natury. To oczywiście nie jest przesądzone w wielu przypadkach kobiety rodzą same tylko to pewnego etapu, np. do pierwszego rozwarcia, następnie gdy wynika KTG dziecka lub ogólny stan mamy nie pozwala na kontynuację porodu naturalnego, lekarz decyduje wykonać cesarskie cięcie.

Jakie są zalety porodu naturalnego?
  • świadome i naturalne przyjście na świat dziecka (organizm matki we współpracy z płodem decyduje kiedy jest najodpowiedniejszy moment, by wydać potomstwo);
  • bolesność porodu rekompensuje szybszy powrót do formy. Odruch ssania piersi przez dziecko powoduje automatyczne obkurczanie macicy. Co więcej po porodzie naturalnym mama dość szybko samodzielnie może zajmować się dzieciakiem;
  • poród odbywa się bez większej ingerencji chirurgicznej (jednym zabiegiem jest ewentualne nacięcie i zszycie krocza przy znieczuleniu miejscowym);
  • najważniejszą zaletą jest bezpośredni kontakt matki z dzieckiem, gdy ono pojawi się na świecie. Tuż po urodzeniu i przecięciu pępowiny dziecko jest już w ramionach mamy.
  • Organizm samoistnie wraca do stanu sprzed porodu, a macica obkurcza się dzięki laktacji. Po porodzie nie zostaje blizna chirurgiczna.

Wady:
  • ból: przejmujący trwający ok kilku do nawet kilkunastu godzin. Kobieta w II fazie porodu tuż przed narodzinami dziecka jest niezwykle zmęczona, spracowana skurczami, bólem – właśnie tego bólu obawiają się wszystkie przyszłe mamy i te chwile wspominają najgorzej.
  • Nie znasz dnia ani godziny: poród naturalny po prostu przychodzi i nie możesz go przewidzieć. Może się zacząć w pociągu, tramwaju, taksówce lub obudzić Cię w nocy. Nie warto jednak panikować. Podczas pierwszej fazy porodu jedynym dyskomfortem jest odejście wód płodowych i lekkie, rzadko pojawiające się skurcze. W tym czasie masz szansę się umyć spakować lub spokojnie zadzwonić po kogoś bliskiego.
  • komplikacje w połogu: niektóre kobiety tuż po porodzie odczuwają ogromny dyskomfort spowodowany gojeniem rany po nacięciu lub pęknięciu krocza. Bywa, że szwy goją się długo lub nie goją wcale. Wtedy kobieta dłużej dochodzi do siebie po porodzie.

Zalety cesarskiego cięcia:
  • poród na życzenie; zaletą popularnie zwanej "cesarki" jest pełna kontrola nad porodem. Lekarz sam szacuje, kiedy nastąpią pierwsze bóle i jeszcze przed planowanym terminem porodu ustala z pacjentką dokładną datę  zabiegu.
  • bez  bólu przed i w trakcie porodu: zarówno dziecko jak i mama nie są zmęczeni porodem;
  • zaletą cesarskiego cięcia jest szybsza interwencja lekarska w przypadku powikłań porodowych (owinięcia pępowiny, przyduszenia dziecka itp.)

Wady:
  • dłuższy powrót do formy po zabiegu ze względu na bliznę chirurgiczną na macicy i skórze podbrzusza;
  • ryzyko pęknięcia macicy w przypadku kolejnego porodu siłami natury;
  • zabieg i rekonwalescencja po poradzie nie zawsze pozwala mamie tuż po narodzinach wziąć maluszka w ramiona, pierwszy dłuższy kontakt mamy i dziecka odbywa się, dopiero gdy mama jest już po operacji a dziecko wraca z sali noworodków;
  • kobieta dłużej wraca do formy, dziecko nieprzystawione od razu po narodzinach do piersi, dłużej uczy się samodzielnego ssania, a tym samym w wielu przypadkach laktacja przychodzi później;
  • macica ze względu na mechaniczne uszkodzenie skalpelem oraz oporną naukę ssania dziecka obkurcza się wolniej, nie jest to jednak regułą;
  • dziecko w wyniku cięcia cesarskiego nie ma możliwości samodzielnego oddychania, pierwszy krzyk pojawia się dopiero gdy płyn z wód płodowych zostaje odessany z dróg oddechowych dziecka (mechanicza ingerencja w ciało dziecka).

Jak widzisz wad i zalet obu porodów jest wiele, warto jednak przeanalizować je wszystkie i świadomie, a nie z przymusu, podjąć decycję. W końcu liczy się zdrowie Twoje i Twojego dziecka.

 

www.dziecko.fit.pl