Dlaczego w ciąży trzeba przyjmować kwas foliowy?

Kwas foliowy należy przyjmować jeszcze przed rozpoczęciem starań o dziecko. Witamina ta ma kluczowe znaczenie dla rozwoju układu nerwowego płodu. Jej niedobór jest przyczyną wad cewy nerwowej, do których zalicza się m.in. rozszczep kręgosłupa. Dzienna dawka kwasu foliowego to 0,4 mg.
2019-11-22 00:00
Udostępnij
Dlaczego w ciąży trzeba przyjmować kwas foliowy?

Czym jest kwas foliowy?

Kwas foliowy to jedna z witamin z grupy B, a dokładniej witamina B9. W organizmie człowieka pełni ona kilka bardzo istotnych funkcji:

  • reguluje wzrost komórek;
  • poprawia samopoczucie psychiczne;
  • usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego;
  • stymuluje proces powstawania czerwonych krwinek;
  • bierze udział w przekazywaniu cech dziedzicznych;
  • wpływa na układ nerwowy;
  • wpływa pozytywnie na rozwój płodu.

 

Kwas foliowy nie jest wytwarzany w organizmie, dlatego należy dostarczać go z pożywieniem lub w postaci suplementu diety. Dla zdrowia groźny jest zarówno jego niedobór, jak i nadmiar.

Kwas foliowy a ciąża

Kwas foliowy jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży. Jego suplementacja zapobiega wadom cewy nerwowej u płodu i wspiera jego prawidłowy rozwój (szczególnie tworzenie się narządów wewnętrznych, czyli organogenezę). Przyjmowanie kwasu foliowego jest zalecane każdej ciężarnej.

 

Wady cewy nerwowej to zaburzenia rozwojowe ośrodkowego układu nerwowego, które powstają w pierwszych 4 tygodniach ciąży. Zalicza się do nich: przepukliny oponowo-rdzeniowe oraz bezmózgowie. Liczne badania naukowe potwierdzają, że przyjmowanie kwasu foliowego w ciąży obniża ryzyko ich powstania aż o 70%. W Polsce od 1997 roku prowadzony jest program profilaktyki wad cewy nerwowej właśnie poprzez suplementację kwasu foliowego.

Dawkowanie kwasu foliowego w ciąży

Dzienna dawka kwasu foliowego dla kobiety ciężarnej wynosi 0,4 mg. Suplementację należy rozpocząć co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem starań o dziecko i kontynuować do 16 tygodnia ciąży. Jeżeli poczęcie dziecka było nieplanowane, przyjmowanie kwasu foliowego należy rozpocząć niezwłocznie po otrzymaniu pozytywnego testu ciążowego. Lekarze zalecają także, aby każda kobieta w wieku reprodukcyjnym przyjmowała preparaty z kwasem foliowym.

 

Kobiety, które urodziły dziecko z wadą cewy nerwowej powinny przyjmować dziennie 5 mg kwasu foliowego. Wyższa dawka zalecana jest także w przypadku ciąży mnogiej i otyłości. Jest ona ustalana przez lekarza.

 

Poza przyjmowaniem doustnych środków z kwasem foliowym zalecane jest również uzupełnianie go z dietą. Witamina B9 znajduje się przede wszystkim w warzywach liściowych: sałacie, kapuście, szpinaku, brokułach, kalafiorze, brukselce i szparagach. Kwas foliowy w mniejszej dawce znaleźć można także w pomidorach, burakach, soi, soczewicy, fasoli, bananach, awokado, żółtkach jaj i wątróbce.