Rozstępy w ciąży - jak się ich pozbyć?
Aby zminimalizować rozstępy w ciąży, należy postawić na następujące działania:
- Dobór właściwych kosmetyków – najlepiej specjalistycznych kremów oraz żeli przeciw rozstępom. Zapewnią one odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie Twojej skórze. Krem na rozstępy, aby mógł jak najlepiej odegrać swoją rolę, powinien być stosowany regularnie.
- Zadbaj o swoją dietę – należy zadbać, aby była ona zbilansowana, nie jest wskazane objadanie się, warto natomiast komponować poszczególne posiłki ze składników spożywczych bogatych w cynk, witaminę E oraz kolagen.
- Aktywny tryb życia – jeżeli to możliwe, a także dobrze się czujesz, staraj się aktywnie spędzać czas, stosując się do zaleceń lekarza – najlepiej postawić na aktywność na świeżym powietrzu.
- Naturalne oleje – zaleca się aplikować olejek migdałowy lub kokosowy kilka razy w tygodniu na brzuch, uda, pośladki, czy inne miejsca występowania rozstępów. Wmasuj go w skórę kolistymi ruchami i wykonaj przy tym relaksujący masaż.
- Pij odpowiednią ilość płynów – nie zapominaj o tym, ponieważ jest to bardzo ważne dla Twojego organizmu.
Co to są rozstępy?
Rozstępy to rodzaj blizn wyglądających jak równoległe wrzecionowate pasy, mogą być one wklęsłe lub wypukłe. Rozstępy zmieniają kolor. W początkowej fazie są czerwone i fioletowe, następnie stają się białe lub sine:
- czerwony, fioletowy – kolory te są charakterystyczne dla początkowej fazy zapalnej, uszkodzenia skóry, gdy pojawiają się rozstępy, które swędzą i pieką,
- biały, czy siny – gdy rozstępy zmieniają kolor, oznacza to, że następuje drugi etap gojenia oraz bliznowacenia skóry.
Dlaczego się pojawiają?
Rozstępy bardzo często pojawiają się u kobiet w ciąży, spowodowane jest to nadmiernym rozciąganiem się skóry szczególnie na brzuchu i piersiach. Ponadto powstają z powodu zaburzonej gospodarki hormonalnej. Mogą pojawiać się także na udach, pośladkach, plecach czy wewnętrznej stronie ramion.
Jak zminimalizować rozstępy po ciąży?
Zabiegi, które zminimalizują rozstępy, to m.in.:
- Mezoterapia – wykonuje się ją poprzez nakłuwanie skóry, tam, gdzie powstały rozstępy. Zabieg ten należy powtarzać w seriach w określonym odstępie czasu.
- Dermabrazja – jest peelingiem, za pomocą którego złuszcza się naskórek oraz górną warstwę skóry właściwej.
- Dermabrazja laserowa – polega na tym, że laser ogrzewa skórę, a ta odparowuje do poziomu skóry właściwej.
- Laserowe usuwanie rozstępów – polega ono na usuwaniu rozstępów, poprzez działanie lasera na skórę energią, którą sam wytworzył. W rezultacie pobudza to skórę do produkcji nowego kolagenu.
Wybór metody najlepiej skonsultować w gabinecie medycyny estetycznej lub w specjalistycznym salonie kosmetycznym. Specjaliści doradzą Ci, jak powinien przebiegać proces usuwania czy zminimalizowania rozstępów.
Rozstępy - najważniejsza jest pielęgnacja
Pojawienie się rozstępów w ciąży wynika z wielu czynników m.in. predyspozycji genetycznych, stanu skóry przed ciążą czy tego, jak szybko przybiera się na wadze w tym wyjątkowym dla kobiety okresie życia. Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja w czasie ciąży, która zminimalizuje pojawienie się rozstępów. Pamiętając o tym, nie trzeba będzie przejmować się tym problemem.
Źródło zdjęć: freepik.com