Noworodek poprzez płacz, uśmiech, chce opowiedzieć o konkretnych emocjach. Najczęstszymi komunikatami są, które kryją łzy są: Jestem głody, zmęczony, chce mi się spać, chcę pogadać, brakuje mi Ciebie mamo, przyjdź do mnie.
Często młodzi rodzice spotykając się z nagminnym płaczem, nie potrafią jeszcze właściwie odczytywać komunikatu, które sygnalizuje dziecko poprzez płacz. Z biegeim czasu mama potrafi już odróżnić płacz który sygnalizuje głód, mokrą pieluszkę, senność a nawet samotność i niewygodną pozycję.
Jestem głody
Noworodek, który dopiero uczy się komunikować, pierwszy swój niepokój wyraża, gdy jest głodny. Najpierw niecierpliwymi ruchami, potem szukaniem piersi rączkami, ustami a na końcu głośnym płaczem. Każda mama, która karmi potrafi te sygnały bezbłędnie rozumieć, gdy jednak nie ma jej przy dziecku, a ono zaczyna płakać wtedy przyda się rodzicielska intuicja innego członka rodziny.
Czuję się zmęczony
Intensywny płacz, wręcz spazmatyczny może sugerować również brak bezpieczeństwa i zmęczenie otoczeniem – nadmiernymi bodźcami (dźwiękami, kolorami, hałasem) jeśli dziecko nie przestaje płakać pomimo naszych werbalnych starań, trzeba je utulić, wyciszyć, przyciemnić światło, przyciszyć telewizor. Każdy przecież potrzebuje odpoczynku i spokoju, także wasz maluszek.
[-------]
Potrzebuję Twojej obecności!
Dziecko przez 9 miesięcy w brzuchu mamy czuło niezwykłą więź fizyczną i emocjonalną dzięki biciu Twojego serca, pępowinie. Teraz, gdy po porodzie musi samodzielnie adaptować się na świecie i częściej jest pozbawione Twojej obecności, nie czuje się bezpiecznie.
Pozostawione przez dłuższą chwilę bez kontaktu wzrokowego z Tobą i Twoim ciałem czuje się zagrożony, dlatego płaczem przywołuje Cię do siebie.
Z czasem, gdy zacznie rozumieć, że Twoja rozłąka z nim nie oznacza trwałej utraty mamy, ten płacz będzie zdarzał się rzadziej.
Nie chcę spać!
Próbujesz usypiać malucha a on rozgląda się wokół, zamiast reagować na Twoje metody zasypiania, zaczyna płakać? Być może jeszcze nie czuje się senny, ma za to sporo energii, by obserwować świat i czuć szczęśliwy przy Tobie, pozwól maleństwu jeszcze trochę nacieszyć się wami, zanim naprawę zacznie usypiać, jego senne oczy na pewno dadzą Ci sygnał, że czas na odpoczynek.
Płacz dziecka, zwłaszcza przymuszony i zawodzący (łatwy do zidentyfikowania) najczęściej oznacza chęć zwrócenia na siebie uwagi, komunikacji (dziecko lubi, gdy do niego mówisz, słyszy tembr Twojego głosu, czuje się bezpieczne). Taki płacz także może zwiastować chorobę: gorączkę, wychodzące ząbki, kolkę, dyskomfort w łóżeczku spowodowany zbyt ciasnym ubiorkiem, zawiniętą kołderką – dzieci lubią swobodę!
www.dziecko.fit.pl
Co oznacza płacz dziecka?
Zanim dziecko wypowie pierwsze słowa w początkowych miesiącach życia komunikuje się z rodzicami niewerbalnie, poprzez mimikę i emocje. Płacz dziecka najczęściej symbolizuje chęć zapokojenia podstawowych potrzeb, sprawdź, co ma do powiedzenia maluch, gdy płacze