Zużyte pieluszki, chusteczki, opakowania po kosmetykach i ich składniki nie tylko trudno rozkładają się w środowisku, ale często zawierają niebezpieczne substancje, które mogą powodować alergie i podrażnienia skóry u dzieci.
Także sposób pielęgnacji i częstotliwość kąpieli nie jest już tak oczywista jak kiedyś.
Współcześni rodzice dzielą się na obozy przeciwników częstych kąpieli niemowlaków oraz tych, którzy wolą częściej przyzwyczajać malucha do regularnej higieny, zwłaszcza, że jest to element rytualny, pozwalający dziecku błogo zasnąć. I jedni i drudzy mają rację.
Niemowlaki nie muszą być kąpane codziennie, ze względu na barierę lipidową, jednak jeśli już zostały przyzywczajone do regularnych kąpieli, trudno zaburzać ten powtarzalny rytm ich dnia.
Kwestą sporną bywa również pielęgnacja kosmetykami. Choć rodzice często używają wielu kosmetycznych środków, tylko niewielu sprawdza skład kosmetyków i zamiast dużej ilości farmaceutyków do pielęgnacji skóry pośladków lub całego ciała używa delikatnych olejków na bazie nagietka, oliwy z oliwek, oleju z migdałowego lnianego lub masła shea.
Współczesne kosmetyki dla dzieci mają wiele atestów i ważnych certyfitaów, jednak zawerają oleje rafinowane, a nie każda skóra malucha je toleruje, warto na to zwrócić uwagę podczas pielęgnacji, a zwłaszcza, gdy dziecko ma niepokojące wysypki.
Eko rodzice, który nie ufają silnym produktom z apteki, a ich maluch nie ma problemów z AZS lub nie jest alergikiem, częściej wybierają do pielęgnacji naturalnego żelu na bazie gotowanego siemienia lnianego a do pielęgnacji ciała wybierają oliwkę i naturalne mydło dla dzieci a nawet szare!
[-------]
Prócz kosmetyków eko rodzice coraz częściej rozważają kwestę używania jednorazowych pieluszek. Choć są sporym udogodnieniem, zawierają substancje, które rozkładają się wiele lat i zagrażają środowisku. Co więcej dziecko, pozostając w tych pieluszkach przez dłuży czas ma problemy z podrażnieniami miejsc intymnych.
Na rynku prócz pieluszek tetrowych, które niestety nie spełniają podstawowych zadań i także nie są wskazane dla dzieci o wrażliwej skórze, możemu dostać jednorazowe, ekologiczne a więc bezpieczniejsze dla środowiska, bo biodegradowalne pieluszki. Chronią one dziecko przed podrażnieniami lecz ze względu na mniejszą ilość chłonnego żelu należy zmieniać je częściej.
Współcześni rodzice nie wyobrażają się również spaceru, przewijania i czyszczenia dziecięcych rączek, inaczej jak za pomocą chusteczek myjących. Są one nie tylko bardzo przydatne podczas wyjścia z domu i przewijania, ale również służą jako szybka pomoc przy wszelkich zabrudzeniach w czasie karmienia. Niestety chusteczki myjące także nie są przyjazne środowisku, co więcej niektóre składniki nawilżające chusteczek powodują niepodrażnienia i uczulenia wrażliwej skóry dziecka. Alternatywą są chusteczki wielorazowe, także nawilżające, które można prać w pralce a następnie przechowywać w pojemniczkach z olejkami np. z nagietka lub herbacianym.
Ekologiczna pielęgnacja dziecka pozwola nie tylko skórze częściej odpoczywać i zachować jej naturalnej funkcje ochronne, ale przede wszystkim może zahamować wysoki przyrost niebiodegradowalnych odpadów, których rok rocznie przybywa za sprawą każdego, nowonarodzonego dziecka.
Ekopielęgnacja dziecka – co oznacza?
Mając na uwadze dobro przyrody i dbanie o środowisko dziś młodzi rodzice, kupując środki czystości i kosmetyki do pielęgnacji dziecka częściej wybierają te produkty, które nie tylko bardziej służą dziecku, ale także dbają o ekologię