Ćwiczenia jogi to zajęcie nie tylko dla dużych… ale też dla mniejszych. Z powodzeniem jogę ćwiczą dzieci w wieku szkolnym, a nawet przedszkolaki. Maluchy spontanicznie i żywiołowo reagują, bo przecież joga może być zabawą
fit.pl
2009-11-17 00:00
Udostępnij
Joga dla naszych milusińskich
Nawyki nabyte we wczesnym dzieciństwie są głęboko zakorzenione. Przykładem może być prawidłowa lub nieprawidłowa postawa ciała. Osoby zawsze trzymające się prosto nawet nie zauważają tego faktu. Ci zaś, którym nie wpojono we wczesnym dzieciństwie, jak istotna jest prawidłowa postawa ciała, mają wielki problem z wyeliminowaniem złych nawyków. Jest to bardzo trudne ze względu na utrwalanie ich przez upływający czas.

jogga5Najwspanialszym prezentem, jaki możemy dać naszemu dziecku, jest nauczenie go:
a) jak prawidłowo oddychać;
b) jak wykształcić i utrzymywać właściwą postawę ciała;
c) jak ćwiczyć swój umysł i uspokajać się;
d) w jaki sposób poznawać swoje ciało (jego ograniczenia oraz możliwości);
e) jak można sobie radzić ze stresem, zanim dojdzie do sytuacji, w której dziecko poczuje się przez niego przytłoczone...

Czy joga jest dzieciom potrzebna?

Dzieci spędzają, od rana do wieczora, mnóstwo czasu w pozycji siedzącej. Rano siedzą w ławkach szkolnych, wracając siedzą w samochodach lub autobusach, potem przesiadują często przed ekranem telewizora czy komputera. Gdyby to wszystko zsumować, wyszłoby naprawdę niemało godzin. Często zapominamy, że ruch pozwala na utrzymanie ciała w dobrej formie oraz w zdrowiu. Joga doskonale może wypełnić braki ruchu naszych milusińskich. Tego rodzaju aktywność nie tylko wspomaga krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego, stanowi również rodzaj masażu narządów wewnętrznych. Wspomaga usuwanie produktów przemiany materii, rozciąga i uspokaja ciało.

Dla mamy i maluszka - babyjoga

jogga6Dla najmłodszych przygotowana jest tzw. babyjoga. Jest to delikatna metoda odnowy, zregenerowania ciała po porodzie, służąca też nawiązaniu więzi z maluszkiem. Babyjoga jest ćwiczona w specjalnych grupach. Dla spotykających się mam opracowano zestaw ćwiczeń, które z jednej strony mają pomóc w rozciągnięciu, z drugiej zaś w zrelaksowaniu ciała po trudach ciąży i wydaniu na świat dziecka. Sprawiają przyjemność oraz przynoszą odprężenie zarówno mamie, jak i brzdącowi. Joga uspokaja niemowlę, zwiększając szanse na dobry, spokojny sen. Poprawiając trawienie, pomaga zwalczyć kolki, zaparcia oraz gazy. Wzmacnia układ odpornościowy i mięśnie, poprawia koordynację, usprawnia odruchy.

Joga dobra dla dzieciaka

U starszych dzieci joga oddziałuje na siłę, wytrzymałość i elastyczność. Kształtuje prawidłową postawę ciała oraz nawyki oddechowe. Ponadto dodaje energii życiowej, a więc pośrednio pozwala zapobiegać chorobom. Wpływa nie tylko na ciało, lecz również na psychikę dziecka, ucząc je koncentracji oraz radzenia sobie w ten sposób ze stresem.

Pokazując dziecku, jak wykonać dane ćwiczenie, nie musisz być perfekcyjna(-y). Ważne, by wszyscy dobrze się bawili. Należy tylko pamiętać, aby ćwiczenia były wykonywane w różnych pozycjach: siedzącej, stojącej, leżącej.
[-------]

Pomysły na ćwiczenia jogi?

Jogę mogą z powodzeniem ćwiczyć dzieci w wieku wczesnoszkolnym (7-8 lat), potrafią już one opanować elementy samodyscypliny. Dla przedszkolaków ćwiczenia są natomiast formą spontanicznej zabawy. Jak uczyć dziecko wykonywania asan? Na przykład podczas czytania bajek. Wtedy urwis może ulec magicznej przemianie i stać się zwierzęciem bądź drzewem... joggg4Przydadzą się też samodzielnie narysowane karty (z opisem dodanym przez rodziców), które następnie wkleja się do zeszytu czy wkłada do segregatora, by stworzyć własny podręcznik do jogi. Na kartach tych każdej literze alfabetu przyporządkowuje się jakąś pozycję. Na przykład "A" to aligator, na obrazku znajdzie się więc aligator, a obok naśladujące go dziecko. Odzwierciedlając dane zwierzę, można wydawać odpowiednie odgłosy. Na przykład przy wyginaniu się w koci grzbiet miło jest pomiaukiwać. Po ćwiczeniach przychodzi pora na relaksację z wykorzystaniem muzyki, wizualizacji (np. "Wyobraź sobie, że leżysz na plaży, na miękkim, rozgrzanym piasku. Gdy bierzesz oddech, fale wpływają na brzeg, gdy wydychasz powietrze, woda cofa się".).

Jogę można ćwiczyć całą rodziną w domu. Warto do tego celu wygospodarować specjalną przestrzeń i ćwiczyć systematycznie zawsze rano lub wieczorem. Długość ćwiczeń dostosowujemy do wieku dziecka. Z przedszkolakiem dobrze jest zacząć od 10-15 minut, na każde ćwiczenie przeznaczając od 30 sekund do minuty. Czas ten można wydłużać, gdy maluchy opanują konkretną pozycję.

Każde dziecko jest oczywiście inne, ale lepiej jest zacząć od prostszych i krótszych ćwiczeń, żeby nikogo nie zniechęcić już na starcie.

www.fit.pl