"Nie ma dzieci są ludzie" - konferencja z okazji roku Korczakowskiego

Jakie właściwie prawa mają dzieci? Czy są one respektowane przez dorosłych? W jakim stopniu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań już 14 lutego, podczas otwartej konferencji organizowanej przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w ramach Roku Korczakowskiego
fit.pl
2012-02-08 00:00
Udostępnij
childfather1Konferencja adresowana jest do wszystkich: dzieci, rodziców i pedagogów. Wydarzenie przygotowane zostało w ramach Roku Korczakowskiego, ustanowionego przez Rzecznika Praw Dziecka.

Konferencje zainicjowane przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka poświęcone są postaci Janusza Korczaka, znakomitego pedagoga i lekarza – mówi Agnieszka Piasecka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, koordynator tego wydarzenia. – Ale nie koncentrujemy się na analizie biografii tego człowieka i martyrologii jednostki.

Skupiamy się na Jego przesłaniu pedagogicznym. Nieprzemijającą wartością koncepcji Korczaka jest bowiem olbrzymi humanizm, nastawienie na jednostkę i przeświadczenie, iż każde dziecko jest wartościowym człowiekiem, zasługującym na taki sam szacunek jak osoba dorosła. To właśnie chcemy przypomnieć dorosłym i… powiedzieć dzieciom, bo na ich obecność szczególnie liczymy.

Pierwsza część konferencji prowadzona będzie przez najmłodszych: gimnazjalistów i licealistów. Na sali odbędzie się między innymi posiedzenie sądu koleżeńskiego, który w koncepcji Korczaka odgrywał wiodącą rolę wychowawczą. Druga część spotkania to wykłady „dorosłych” - gości specjalnych, m.in.: sędzi Anny Marii Wesołowskiej, prof. dr hab. Alicji Chybickiej, Marka Michalaka – Rzecznika Praw Dziecka.

W przenośni można powiedzieć, że Korczak był pierwszym i najważniejszym Rzecznikiem Praw Dziecka w Polsce – mówi Marek Michalak Rzecznik Praw Dziecka, główny organizator i pomysłodawca konferencji – Zainicjował lekcje praw dziecka ale także dał na wszystkim lekcje do odrobienia.

Jak obiecują organizatorzy - konferencja, w sposób „uwolniony” od moralizowania, ma – zgodnie z ideą Korczaka – pokazać, jak powinniśmy postępować z dziećmi, by nie naruszyć (wzajemnego!) prawa do wolności i do godnego życia.

www.dziecko.fit.pl