Nie każde dziecko zareaguje złością na wieść o ty, że rodzice spodziewają się maleństwa. Niektóre dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym będą się cieszyć , gdyż od lat marzyły, by wreszcie mieć się z kim bawić, kim opiekować- mieć rodzeństwo jak inne dzieci, nie zawsze jednak ten scenariusz kończy się happy endem.
Dotyczy to gównie dzieci w wieku przedszkolnym, które czują się jeszcze mocno związane z rodzicami i nie wyobrażają sobie dzielenia miłości z kimś innym, nowy braciszek, czy siostra mogą być potraktowani jako rywale o względy rodziców. Jak rozpoznać, czy dziecko czuje się niepewne z nową rolą i świadomością? Obwieściliście już rodzinie, że maluch będzie miał rodzeństwo, ale na jego twarzy ,maluje się zdziwienie, strach i apatia? Jeśli nagle zaczęło być smutne, rozdrażnione i bardziej niż zwykle oczekuje do was uwagi to sygnał, że czuje się zagrożone.
Idą zmiany..
Nic dziwnego strach dziecka jest uzasadniony, niestety ona czuje, że juz wkrótce nadejdą zmiany, ważne, by tych mian nie kojarzyło także ze zmianami w swoim życiu. Jeśli planujecie zmianę przedszkola, kupno większego tapczanu dla malucha lub przeprowadzkę do nowego pokoiku, niech te decyzje nie zbiegną się z pojawienie nowego potomka. Dziecko może odebrać takie zmiany jao celowe i wymierzone przeciwko jego bezpieczeństwu i stabilizacji, a wtedy brat czy siostra będą kojarzyć się z utratą czego istotnego.
[-------]
Będziesz miał brata!
Kiedy pochwalić tą szczęśliwą wiadomością? Stopniowo i nie od razu. Jeśli w rodzinie pojawił się niedawno niemowlak, warto rozmawiać z dzieckiem o takim maleństwie podpytywać o rodzeństwo, o odczucia dziecka, sprawdzić jak Twoja pociecha odbiera niemowlaka.
Warto poczekać kilka miesięcy, aż pojawi się brzuszek a mama będzie już gotowa, by oficjalnie obwieścić, że jest w ciąży. Jeśli dziecko jest już wystarczająco duże, by móc dowiedzieć, że będzie miał braciszka, spokojnie i stopniowo należy obwieścić nową rolę, bo przecież i no będzie również włączany w nowe zadania jako straszy brat lub siostra.
Przede wszystkim co powiecie dziecku, jak i gdzie, ma znaczenie. Nie warto zapewniać, że będzie to brat, bo przecież jednak na usg, mogło dojść do pomyłki, a wasza pociecha może już snuć plany, jak jego braciszek będzie wyglądał, jak dacie mu na imię, którymi zabawki będzie się bawił. Gdy urodzi się siostra, rozczaruje się i będzie czuł się oszukany.
Przyjście na świat kolejnego dziecka nie powinno wiązać się także ze stratą czegoś. Dziecko powinno czuć się bezpiecznie, w łączony w proces zmian jakie zachodzą w domu. W tym okresie pócz radości z nowego potomka wy rodzice powinniście dużo czasu poświęcać także starszemu maluchowi. Dziecko powinno wiedzieć, że gdy się urodził, wtedy także cała rodzina bardzo go oczekiwała i jest dumna, ze tak rośnie i jest nadal kochany przez rodziców. Warto podczas rozmów wyjąć album i pokazać dziecku, jego pierwsze chwile z rodzicami, waszą radość na zdjęciach i przekonać, że teraz wspólnie będziecie się cieszyć maleństwem i razem podczas 9 miesięcy obserwować, jak maluszek będzie rósł w brzuszku mamy.
Dziecko może być włączone w wasze działania: wybór ubranek, akcesoriów, wspólnych podróży do lekarza, niech czuje się potrzebne a dzięki te zacznie budować więź z jeszcze nienarodzonym bratem lub siostrą. Początkowo nie opowiadajcie zbyt wiele przy dziecku o jego rodzeństwie on może czuć się wtedy mniej ważny, poczuje zazdrość o swoja pozycję w rodzinie, o zabawki, a przede wszystkim waszą miłość i przywileje.
[-------]
Pamiętajcie, że dziecko ma prawo oswoić się z tą sytuacją, gdy już rozumie, że niedługo już nie będzie sam, na pewno zacznie zadawać pytania i będzie chciał dowiedzieć się więcej o maluszku który będzie jego braciszkiem lub siostrzyczką. Wtedy na pewno będziecie wiedzieli, czy jest zachwycony, czy nie koniecznie się cieszy. Pytania o emocje są zawsze dobre, ale nie przesadzajmy, jeśli nowe maleństwo będzie wam zanadto zaprzątać prawdopodobnie przy jego narodzinach wasz straszy potomek zamknie się w sobie i będzie mocno przeżywał ten czas.
Czego boi się maluch po przyjściu na świat brata lub siostry?
- utraty pozycji i miłości rodziców
- braku czasu i zainteresowania rodziców jego osobą
- utraty zabawek
- odrzucenia
Warto mieć na uwadze emocje dziecka i nie bagatelizować zmian w jego zachowaniu. Wasza uwaga, czułość i rozmowy z dzieckiem a przede wszystkim czas poświęcany na zabawę i codziennie czynności z dzieckiem utwierdzi w przekonaniu, że braciszek niczego mu nie odbierze. Rodzice powinni także tłumaczyć, że nowy członek rodziny oznacza więcej miłości, którą teraz prócz rodziców wasz straszak może obdarzać również jego.
Fasolka, pszczółki czy bocian?
Gdy już kwestie emocjonalne macie za sobą, prawdopodobnie pojawią się inne pytania, natury biologicznej. Jak dzidziuś przyjdzie na świat? Gdzie teraz jest? Wiedza, którą otrzyma dziecko musi być uzależniona od jego wieku. Najlepiej jednak starać się zobrazować dziecku poczęcie życia poprzez zabawne, przystępne historie i uświadomią go, że mama nie połknęła dziecka.
Mama też ma rodzeństwo
Tata też, to dobry przykład, by uspokoić dziecko i opowiedzieć o przeżyciach ze swojego doświadczenia. Gdy ciocia się rodziła, też się bałam, ale rodzice byli przy mnie i wspólnie przywitaliśmy ją na świecie, nadal mnie kochali i nic się nie zmieniło, a ja bardzo cieszyłam, że będę mieć siostrzyczkę. Taka rozmowa, być może rozładuje napięcie a także rozwiej wątpliwości i strach waszego potomka, który tak samo jak wy, debiutuje w nowej roli.
www.dziecko.fit.pl