Uzdolnione dzieci żyją w każdej rodzinie. Jednak zazwyczaj jeśli talent, czy nieprzeciętne zdolności dziecka właśnie zostaną odkryte, rodzą wśród dorosłych pytania: Jak wspierać i jak rowijać talent? A może pozwolić dziecku na wybór -ciężka praca, czy beztroskie dzieciństwo?
Nie zmuszaj a kieruj! Ne ma jednej, właściwiej odpowiedzi. Dzieci zmuszane lub pozostawione same sobie ze swoimi zdolnościami po prostu marnują talent, zatem najwłaściwsza drogą dla utalentowanego dziecka jest zrozumienie: empatia i pomoc w rozwijaniu umiejętności, ale nie kosztem jego dzieviństwa i wolności.
Jeśli maluch lubi pływanie i zaczął osiągać ponadprzeciętne wyniki w szkole, zapisz je do profesjonalnej szkółki, zanim jednak podejmiesz decyzję, skonsultuj ją z dzieckiem. Wspólnie ustalcie, czy twój przedszkolak na pewno jest gotowy podjąć się żmudnych i wyczerpujących treningów.
Wspieraj i ciesz się, gdy osiąga sukcesy, ale nie podnoś poprzeczki zbyt wysoko. Zwłaszcza ambitne przedszkolaki, które nie będą w stanie podołać wielu nowym obowiązkom, mogą zniechęcić się do swoich nowych uzdolnień i zwyczjcnie uciekać od ich rozwijania.
Skup się rozwijaniu jednego talentu. Zapisanie dziecko na lekcję skrzypiec, jazdę konno, i kilka języków obcych na pewno może uwrażliwić dziecko na wiele umiejętności, ale także za bardzo obciążać , właszcza przedszkolaka i dziecko w pierwszych klasach szkolnych. Jeśli skupicie się na odkrywaniu talentu z jednej dziedziny poza szkołą lub przedszkolem, dziecko ma szansę kształtować swoje konkuretne umiejętności. W szkole lub przedszkolu niech skupia się na poznawaniu wiedzy z wielu dziedzin, które może w przyszłości zaprocentują nową pasją?
Obserwuj i nie zaniedbuj. Jeśli dziecko wykazuje ponadprzeciętne zainteresowanie danym przedmiotem czy sportem lub aktywnością artystyczną, warto zwrócić na to uwagę i dążyć, by poświęcało temu więcej czasu. Rodzice - obserwuje swoje dzieci, zwłaszcza w w czasie zabaw i kontaktów z rówieśnikami.
Nie oczekuj natychmiastowych sukcesów. One przychodzą z czasem a przecież w wielu przypadkach sukces zostaje okupiony naprawdę ciężką pracą, jeśli nie teraz, to być może w przyszłości.
Nie zabieraj dziecku wolnego czasu. Nie nakłaniaj do pracy ponad program , jeśli w ciągu tygodnia ma dwa 2 lub 3 lub 4 treningi na basenie, nie każ mu pływać także w weekend. Dziecko też ma prawo odpocząć i wreszcie mieć czas na luz. Zniechęcenie i przesyt może łatwo zdominować chęci i zapał Twojego malucha.
Rozmawiaj. Warto rozmawiać z dzieckiem na temat satysfakcji, planów i motywacji w rozwijaniu talentu. Czasem tak zaabsorbowani rozwijaniem zdolności dziecka, nie zauważamy, że ono nie jest zadowolone, nie czuje się spełnione i brakuje mu chwili wytchnienia.
www.dziecko.fit.pl