Ząbkowanie u dziecka – jak rozpoznać objawy?

Brak łaknienia, płacz spazmatyczny, gorączka, a także wyjątkowo niespokojne dziecko z rączkami w buzi – to sygnał, że właśnie zaczęło się ząbkowanie  
fit.pl
2011-02-25 00:00
Udostępnij
Ząbkowanie u dziecka – jak rozpoznać objawy?
zabkowanie udzieckaDoświadczeni rodzice, którzy mają już jedno odchowane dziecko, wiedzą z czym wiąże się pierwsze ząbkowanie. Wychodzące pierwsze ząbki, to niezwykle bolesne doświadczanie dla wielu maluchów.

Rodzice, którzy dopiero muszą zmierzyć się z tym wydarzeniem, jeszcze nie wiedzą, które objawy mogą sygnalizować ząbkowanie.

Proces wyrastanie pierwszych zębów u dzieci rozpoczyna się około szóstego miesiąca. Dziąsła, tak jak u dorosłego człowieka stają się twarde, opuchnięte i czerwone. Dziecko odczuwa swędzenia i ból, dlatego odmawia przyjmowania pokarmów, także ssanie piersi jest bolesne. Dziecko bywa marudne, drażliwe, wkłada sobie rączki do budzi, ślini się.

Przy mocnym ząbkowaniu objawami towarzyszącymi są: gorączka, stan zapalny a także ze względu na obniżoną odporność, katar i biegunka.

Dziecku w tym okresie pomogą wszelkie gumowe gryzaki o chropowatej powierzchni, specjalne maści i żele na dziąsła, które rodzice mogą samodzielnie kupić w aptece lub masaż dziąseł palcem wcześniej zanurzonym w herbatce rumiankowej.

Gdy nasilają się inne objawy: gorączka, katar można podać dziecku paracetamol w czopach dla niemowląt a także mama karmiąca może w ciągu dnia popijać herbatkę ziołową z melisy, która poprzez pokarm uspokoi marudnego malucha.

Jeśli żadne z powyższych objawów nie ustępują, a nasilają się, koniecznie należy skonsultować się z lekarzem. Spazmatyczny płacz dziecka, wysoka gorączka, biegunka, mogą nie tylko bardzo zmęczyć dziecko, ale także podczas nasilonego wyrzynania zębów może wystąpić stan zapalny, który koniecznie trzeba leczyć.

Pierwsze, mleczne zęby mogą wychodzić do około pierwszego roku życia. Nie należy jednak martwić się, że dziecko jeszcze nie ma wszystkich 20. zębów, ich wzrost zależny jest od genetyki i układu szczęki dziecka.

www.dziecko.fit.pl