Jak uchronić dziecko przed otyłością?

Nasze dzieci tyją w zastraszającym tempie. Zamiast biegać lub grać w piłkę wolą czas wolny spędzać przed komputerem, zajadając się niezdrowymi przysmakami. Chcesz uchronić je przed skutkami otyłości? Zacznij działać 
fit.pl
2014-09-19 00:00
Udostępnij
Jak uchronić dziecko przed otyłością?
To rodzice odpowiadają za to jak odżywiają się ich dzieci. Oni też kształtują nawyki żywieniowe malucha. Często nieświadomie uczą go jeść byle co i byle jak. Nie próbują też zaszczepiać w pociechach zamiłowania do ruchu. Refleksja przychodzi dopiero gdy dziecko stanie na wagę. Ojej, tak dużo? A przecież łatwiej zapobiegać otyłości niż później z nią walczyć.

Zapobiegając otyłości u dziecka dbasz o jego zdrowie. Dlatego profilaktykę warto zacząć jak najwcześniej, bo małe dzieci szybciej przyswajają nowe nawyki. Łatwiej też im pozbyć się złych przyzwyczajeń.

Skutki nadwagi i otyłości

Otyłość u dzieci wpływa nie tylko na ich zdrowie, ale także psychikę. Pulchne dzieci są często wyśmiewane i dyskryminowane przez rówieśników. Towarzyszy im zaburzenie samooceny, które może pozostać w dziecku na lata, nawet jeśli pozbędzie się już zbędnego tłuszczu.

Dzieci z nadwagą rosną też szybciej od rówieśników i szybciej zaczynają dojrzewać. Ponadto często cierpią na wysoki poziom cholesterolu, cukrzycę, stłuszczenie wątroby i kamicę żółciową. Rzadziej występujące powikłania to nadciśnienie, guzy mózgu, bezdechy w czasie snu, powikłania ortopedyczne oraz niektóre choroby jajników.
Kiedy dziecko waży za dużo?

Pucułowatą twarz i obwarzanki na brzuchu łatwo dostrzec. Jednak do obiektywnego określenia wagi dziecka trzeba zmierzyć jego BMI (wskaźnik względnej masy ciała). Oblicza się go według wzoru BMI = masa (kg)/wzrost (m2). Można też skorzystać z kalkulatora BMI. U osób dorosłych, jeżeli BMI przekracza 25, mamy do czynienia z nadwagą. Natomiast kiedy wartość tego wskaźnika jest większa niż 30, zaczyna się otyłość. U dzieci przy interpretacji BMI zaleca się korzystanie z siatek centylowych.

Uchronić przed otyłością

otyle dziecko 2

Rozejrzyj się dookoła, spójrz na dzieci w piaskownicy, nastolatków idących do szkoły. Bez trudu zauważysz, że duża część z nich jest pulchna lub jak powtarzają niektórzy „dobrze wygląda”. Chcesz by do tej grupy dołączyła twoja pociecha? Jeśli nie:
  • Zadbaj o to co robi w wolnym czasie. Namów na rower, pływanie, treningi sztuk walki, naukę tańca lub inną aktywność fizyczną.
  • Zadbaj o talerz twojego dziecka. Postaraj się by lądowały na nim warzywa, ryby i chude mięso (kurczak, indyk), nabiał (mleko, jogurty, twaróg) oraz owoce takie jak jabłka, porzeczki, śliwki, żurawina, grejpfruty i pomarańcze.
  • Dostosuj posiłki do wieku swojego dziecka i zadbaj o ich ilość (pożywne pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja). Lepiej jeść mniej a częściej.
  • Ogranicz słodycze. Dziecko nie musi jeść ich codziennie. Zamiast tego zaproponuj mu słodki owoc.
  • Unikaj coli oraz innych słodkich napojów gazowanych. Zamiast nich podawaj dziecku wodę i rozcieńczone soki.
  • Nie karm na siłę. Jeśli dziecko nie chce już jeść, nie wmuszaj w niego reszty nałożonego posiłku. Nawet jeśli na talerzu leżą same zdrowe pyszności. Skoro zwykle zostawia niedojedzone resztki, to znak by zmniejszyć porcje.
  • Daj dobry przykład. Dbając o zdrowe posiłki dziecka sam nie możesz zajadać się byle czym. Jeśli powtarzasz mu, że za mało się rusza, a swój wolny czas spędzasz tylko przed telewizorem, nie licz na dużą motywację. Dlatego warto postawić na wspólną aktywność, np. wycieczki rowerowe.

www.fit.pl